Bankalar

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili mevduat hesabı, yeni bir hesap türüdür. Kredili mevduat hesabında banka müşterilerinin mevduat hesaplarından belirlenen bir limitle, belirlenen bir faiz oranıyla para çekme veya banka kartını kullanarak harcama yapması sağlanmaktadır. Kredili mevduat hesabının diğer isimleri arasında açık hesap, avans hesabı ve ek hesap bulunmaktadır. Kredili mevduat hesabı; genel olarak bankaların kriterleri doğrultusunda limitlendirilmektedirler. Kredi notu iyi olanlar başta olmak üzere bankada maaş hesabı olanlar ve bankadan emekli maaşı alanlar; kredili mevduat hesabı almaya hak kazanırlar.

Kredili Mevduat Hesaplarının Özellikleri

Kredili mevduat hesabı; birçok anlamda bir kredi ürünü olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, kredili mevduat hesaplarından çekilecek miktarın vade sonunda ödenmesi şarttır. Kullanılan miktarın vade sonunda ödenmediği durumlarda gecikme faizi işlenmektedir. Kredili mevduat hesabından yapılan harcamaların ödenmemesi, kişinin kredi notunu direkt olarak düşüren bir unsurdur. Kredili mevduat hesabının tercih edilmesinin birtakım riskleri bulunmaktadır.

Örneğin, kısa dönemli vadenin sonunda yüksek faiz oranları söz konusu olmaktadır. Kredili mevduat hesaplarının çok acil durumlar dışında tercih edilmesi risklidir. Çünkü, kredili mevduat hesabında faiz ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca, bu faizlerin oranları ve kredi masrafları; bankalar tarafından belirlenmektedir. Kredili mavduat hesabı açtırmak isteyen kişiler, o bankada maaş veya emekli hesabı bulundukları takdirde yalnızca başvuru yoluyla, kredili mevduat hesabı açtırabilirler. Bu özelliklere sahip olmayan müşteriler de aynı yöntemi izlemek zorundadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı