Günlük Döviz Yorumları

EUR-USD Paritesi Yorumları – Kapital FX – 30.10.2020

EUR/USD, 1,1670 civarında yatay yönlü bir görünümle işlem görüyor

EUR/USD paritesi, 1,1700 seviyesi altında baskı altında kalmayı sürdürüyor. AMB para politikası toplantısının ardından Euro çevresindeki hissiyat zayıf kalmayı sürdürüyor. Almanya’da Perakende Satışlar Eylül ayında aylık bazda %2,2 daraldı.

Euro çevresindeki aşağı yönlü baskı haftanın son işlem gününde bozulmadan kalmayı sürdürürken, EUR/USD paritesini 1,1700 seviyesinin altında tutmayı sürdürüyor.EUR/USD, AMB faiz kararı sonrasında baskı altındaEUR/USD paritesi, Pazartesi gününden beri sürdürdüğü aşağı yönlü hareketini Cuma gününde de sürdürürken, bu hafta şimdiye kadar 1,1650 bölgesiki 100-günlük SMA civarında destek buluyor.Parite, piyasa katılımcılarının Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) Perşembe günkü para politikası toplantısındaki az sıkılaşmacı görünümünü değerlendirmeye devam etmesiyle gerilemesini sürdürüyor.

Merkez bankasınn, ek gevşeme önlemlerini Aralık toplantısında duyurması bekleniyor. AMB, aynı zamanda ekonomik toparlanmanın ivme kaybettiğini ve yılın son ayında yayınlanacak güncellenmiş kurul tahminleri üzerine politika araçlarını yeniden ayarlayacağını vurguladı.Veri cephesinde Almanya üçüncü çeyrekte %8,2 büyüme kaydetti ve ülkede perakende satışlar Eylül ayında %2,2’lik bir daralma kaydetti ve reel sektörün momentum kaybettiğini gösterdi. İspanya’da ise ekonominin üçüncü çeyrekte %16,7 büyüme kaydetmesi bekleniyor. Fransa’da enflasyon ön rakamları, TÜFE’nin Ekim ayında aylık bazda %0,1 daraldığını ve bir yıl öncesine göre yatay kaldığını ortaya koydu.ABD’den Kişisel Harcama Beklentisi (PCE) Fiyat Endeksi, Kişisel Kazanç/Harcama ve Michigan Üniversitesi Tüketici Güveni Ekim ayı nihai verileri takip edilecek.Ek olarak Lagarde, merkez bankasının Aralık ayı toplantısındaki güncellenmiş tahminlerin ardından politikanın yeniden ayarlanmasında tüm para politikası araçlarını değerlendireceklerini söyledi. Lagarde, bir ekonomik toparlanmaya yardımcı olunması için güçlü mali desteğe ihtiyaç olduğunu bir kere daha vurguladı.

EUR/USD paritesi en son, gün için %0,03 kayıpla 1,1669 seviyesinde işlem görüyordu.EUR/USD paritesi için önemli teknik seviyeler:Destekler 1.1650 (aylık dip 29 Ekim), 1,1612 (aylık dip 25 Eylül) ve 1.1495 (aylık zirve 9 Mart) seviyelerinde bulunurken, 1.1880 (aylık zirve 21 Ekim), 1.1917 (10 Eylül zirve) ve 1.1965 (aylık dip 18 ağustos) seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.

Kaynak: Kapital FX Forex Analizleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı